Strona główna > Blog > Zadbaj o siebie > Nadpotliwość pach – zapomnij o problemie
Powrót na górę

BLOG

Nadpotliwość pach – zapomnij o problemie

  |   Zadbaj o siebie

Lato i czas wakacji to nie tylko słoneczna pogoda i beztroski wypoczynek. Wiele osób zmaga się wówczas z nadmiernym poceniem, które odbiera im pewność siebie. Sprawdź, jak zaradzić kłopotliwemu problemowi.

fot. Helga Weber/Flickr

fot. Helga Weber/Flickr

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, a jego głównym składnikiem jest woda (99 proc.). W pozostałym procencie znajduje się mocznik, kwas mlekowy, związki mineralne, sole, tłuszcze czy węglowodany. Pocenie jest prawidłowym procesem, ochładzamy w ten sposób nasze ciało, usuwamy również toksyny z organizmu. Problem pojawia się jednak, gdy zaczynamy wydzielać zbyt dużą ilość potu, tym bardziej, gdy towarzyszy temu nieprzyjemny zapach.

Nadmierne pocenie nie jest związane wyłącznie z okresem dojrzewania. Z nadpotliwością bowiem mogą się zmagać osoby niemal w każdym wieku. Wszystko uzależnione jest od hormonów produkowanych przez organizm czy przebytych chorób, ale też od warunków atmosferycznych oraz od posiłków, jakie spożywamy.

Domowe sposoby walki z nadmiernym poceniem

Jeśli zauważymy u siebie zwiększoną ilość wydzielanego potu, możemy spróbować zaradzić temu problemowi domowymi sposobami. Najważniejsza jest higiena, szczególnie w czasie upalnych dni. Wówczas znacznie częściej musimy korzystać z kąpieli. Warto również zastosować antyperspiranty, ograniczające wydzielanie potu. Należy też pamiętać o zakładaniu przewiewnych i jasnych ubrań, wykonanych z naturalnych materiałów.

Wiele osób stosuje również napary i nalewki z szałwii, ziela hyzopu czy porostu islandzkiego, jednak stosowanie ich przez długi czas może zaburzyć pracę niektórych narządów.

Zabieg leczenia nadpotliwości w CTL

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z nadpotliwością jest jej specjalistyczne leczenie. Odbywa się ono za pomocą śródskórnej iniekcji toksyny botulinowej (botox, dysport). Po wstrzyknięciu niewielkiej dawki tej substancji, zablokowane zostają nerwy zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego.

Zabieg trwa kilkanaście minut i bezpośrednio po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć. Jest minimalnie bolesny, zatem osoby wrażliwe na ból mogą być znieczulone. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 12 miesięcy.