Laserowe zamykanie naczynek, przebarwienia > Laserowe zamykanie naczynek, przebarwienia

LASEROWE ZAMYKANIE NACZYNEK, PRZEBARWIENIA

Mamy ponad 30-letnie doświadczenie w laserowym leczeniu skórnych zmian naczyniowych. Jako pierwszy ośrodek w Polsce sprowadziliśmy laser argonowy do leczenia naczyniaków.

Obecnie posługujemy się nowoczesnym laserem VascuLight™ DL. Jest to urządzenie łączące intensywne światło pulsacyjne o szerokim widmie IPL oraz laser Nd:YAG (neodymowo-yagowy) o długości fali 1064 nm. Służy ono do usuwania wrodzonych i nabytych zmian naczyniowych, zlokalizowanych na skórze całego ciała.

Laser VascuLight ™DL jest urządzeniem medycznym , w którym ustawiamy odpowiednie parametry w zależności od rodzaju skóry Pacjenta, problemu czy głębokości na jakiej znajdują się zmiany naczyniowe. Możemy regulować moc impulsu, ale również czas trwania impulsu i przerwy między impulsami. Energię możemy podzielić na dwa lub trzy impulsy. Każda z tych możliwości pozwala na uzyskanie innych efektów leczniczych. Dlatego ustawienia i w rezultacie efekty lecznicze zależą od wstępnej diagnozy oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.

ZOBACZ CENNIK

 

Konsultacja medyczna* 250 PLN
Pojedyncze naczynko
(pajączek)
na twarzy
od 250 PLN
Naczynka na obu policzkach
(teleangiektazje, rumieńce,
trądzik różowaty)
od400 PLN
Trądzik różowaty
– cała twarz
1000 PLN
Naczynka na nosie 300 PLN
Naczynka na nogach
(za 1 zabieg)
od 400 PLN

*Obowiązkowa konsultacja medyczna (w przypadku skorzystania z zabiegu wliczona w cenę)

**Podane w cenniku kwoty odpłatności za świadczenia mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

Chcesz skorzystać z zabiegu?

ROZSZERZONE NACZYNKA NA TWARZY

PRZED - PO

Potocznie mówimy, że na naczynka na twarzy albo na nogach są „popękane”. W rzeczywistości są one poszerzone, często widoczne w postaci czerwonych niteczek, sieci żyłek, rumieńców lub rozlanych plam. Teleangiektazje są to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek. Naczynka mogą być trwale rozszerzone, a dodatkowo nadmiernie poszerzają się pod wpływem emocji, stresu, słońca, wiatru, mrozu, alkoholu, gorących płynów i pikantnych potraw.

Bardzo niekorzystne dla skóry jest długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów (maści lub kremów ze sterydami), zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt – powoduje to trwałe i nieodwracalne uszkodzenia, przyspiesza starzenie się skóry i powoduje trwałe zaczerwienienia.
Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry laserem VascuLight z intensywnym źródłem światła IPL-Photoderm. Światło przechodzi przez powierzchnię skóry i w zetknięciu z hemoglobiną (barwnikiem krwi) zamienia się w ciepło. Naczynia zostają trwale zamknięte. Impulsy lasera odczuwane są jako krótkie zapieczenia. W zależności od intensywności zmian potrzeba jednego lub kilku zabiegów w odstępach 3–4 tygodni. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają.

W pielęgnacji pooperacyjnej można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki. Bezwzględnie skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy).

Zadaj Pytanie Lekarzowi

    *Pola obowiązkowe

    DR N. MED. PAWEŁ KOŁTOWSKI

    601 555 664

    POJEDYNCZE NACZYNIAKI GWIAŹDZISTE

    Naczyniak gwiaździsty (haematoma stellatum) widoczny jest jako czerwona plamka na skórze twarzy lub dekoltu. Często nazywana jest pajączkiem naczyniowym. Pojawia się bez uchwytnej przyczyny zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stanowi istotny problem kosmetyczny. Próby stosowania maści, kremów „na naczynka” są nieskuteczne, a zamykanie za pomocą igły elektrycznej albo nieodpowiednich laserów pozostawiają nieodwracalne blizny. Laserem VascuLight Nd:Yag trwale zamykamy centralne naczynko doprowadzające. Impuls lasera odczuwany jest jako krótkie zapieczenie. Po zabiegu można normalnie się myć, używać kosmetyków, robić makijaż.

    PRZED - PO

    TRĄDZIK RÓŻOWATY (ROSACEA)

    Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, wyleczenie nie zawsze jest możliwe. Na jego obraz składają się: zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierówności na skórze oraz grudki zapalne, imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne.

    Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji.

    Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy), zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę.

    Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwości na temperaturę i alkohol lub nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie.

    Leczenie farmakologiczne może być prowadzone tylko przez doświadczonego lekarza w dawkach ściśle określonych przez specjalistę. Wykluczone jest stosowanie leków i maści sterydowych. Przynoszą one wprawdzie chwilową ulgę, ale choroba postępuje szybciej, skóra gwałtownie starzeje się, a po odstawieniu leków zaostrzenia i nawroty trądziku różowatego są gwałtowne i długotrwałe.

    Leczenie laserem obejmuje serię zabiegów polegających na naświetlaniu IPL-Photoderm obszarów dotkniętych trądzikiem. Zabiegi powtarzane są co 3–4 tygodnie, aż do osiągnięcia poprawy. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to około 5 naświetlań. Skóra bezwzględnie w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy).

    PUNKTY RUBINOWE, NACZYNIAKI STARCZE (CHERRY HAEMANGIOMA, HEMANGIOMA SENILE)

    Często na ciele występują małe, żywoczerwone lub purpurowe, a nawet ciemnogranatowe punkciki. Z czasem rosną i przyjmują postać czerwonych guzków na skórze. Mimo iż budzą niepokój pacjentów, nie są to zmiany nowotworowe, a jedynie naczyniaki zwane punktami rubinowymi (cherry haemangioma). Ich liczba może wzrastać z wiekiem, dlatego nazywane są też naczyniakami starczymi (hemangioma senile). Usuwamy je zwykle z powodów kosmetycznych, chyba że są zahaczane i krwawią – wtedy są wskazania medyczne do ich usunięcia. Przy większych zmianach zabieg możemy wykonać w znieczuleniu miejscowym, ale najczęściej znieczulenie nie jest potrzebne.

    NACZYNIAKI U NOWORODKÓW I MAŁYCH DZIECI (INFANTILE HEMANGIOMA)

    Można przyjąć, że każdy z nas ma lub miał jakiegoś naczyniaka. Naczyniaki u noworodków i małych dzieci (infantile hemangioma) mogą być zmianami wrodzonymi, widocznymi po urodzeniu w postaci maleńkiej czerwonej kropeczki. Częściej rozwijają się w pierwszych miesiącach życia. Początkowo pojawia się plamka, która przekształca się w czerwoną grudkę i dość szybko rośnie, nawet do wielkości truskawki. Przy urazach może intensywnie krwawić. Sieć naczyń rozwija się również w skórze i pod skórą, tworząc uwypuklenie. Naczyniak jest łagodnym guzem nowotworowym, charakteryzującym się szybką proliferacją i powolnym samoistnym zanikiem (średnio do 5 roku życia samoistnie zanika 50% naczyniaków). Dlatego też najczęściej po konsultacji i wykluczeniu innych przyczyn powstania guza nasze postępowanie jest wyczekujące. Z leczeniem wkraczamy, jeśli naczyniak krwawi lub swoją lokalizacją przeszkadza w normalnym rozwoju dziecka. Z innych powikłań wystąpić może owrzodzenie lub wtórna infekcja. W starszym wieku usuwamy je ze wskazań kosmetycznych.

    Chętnie udzielamy konsultacji w sprawach naczyniaków u dzieci, bo wiemy, że młodzi rodzice czują się bezradni i nie wiedzą dokąd udać się po poradę. Dla wygody możemy udzielić wstępnych informacji drogą elektroniczną, jeśli prześlą nam Państwo mailem zdjęcia dziecka na adres: laser@ctl.wroc.pl
    Zapraszamy również na konsultacje po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

    MALFORMACJE NACZYNIOWE = NACZYNIAKI PŁASKIE

    Dawna nazwa „naczyniak płaski” zastąpiona została nazwą malformacja naczyniowa kapilarna (naevus flammeus, port-wine stain, venulocapillary malformation). Laserowe leczenie naczyniaków i malformacji naczyniowych jest metodą z wyboru, stosowaną powszechnie na świecie. Centrum Terapii Laserowej jest wiodącym ośrodkiem leczenie naczyniaków w Polsce. Terapią laserową zajmujemy się od 25 lat. Najczęściej leczone są malformacje naczyniowe włosowate (plamy typu „czerwonego wina” – takie jak np. plama na czole prezydenta M. Gorbaczowa) oraz naczyniaki jamiste i chłonne.

    Naczyniak płaski (malformacja naczyniowa kapilarna) jest to niegroźny dla zdrowia defekt kosmetyczny, ale bardzo martwiący rodziców. Według naszego wieloletniego doświadczenia najlepiej jest odczekać do wieku szkolnego i z pełną aprobatą dziecka wykonywać zabiegi bez narkozy. Leczenie jest wieloetapowe (przynajmniej 5–10 zabiegów), ale bezpieczne i niepozostawiające blizn. Aktualnie najlepiej do tego nadają się laser pulsacyjny barwnikowy oraz IPL-Photoderm, którym dysponujemy (intensywne źródło światła o mocy lasera, ale o znacznie większej wiązce i szerszym spektrum). Do usunięcia potrzeba serii zabiegów – zwykle raz na miesiąc.

    Wstępne informacje można uzyskać wysyłając do nas zdjęcie drogą mailową na adres laser@ctl.wroc.pl

    „PAJĄCZKI” NA NOGACH

    Nieestetyczne poszerzone żyłki na nogach stanowią problem dla wielu milionów osób. Ocenia się, że 6 na 10 pań cierpi z powodu żylaków i pajączków żylnych. Zaleganie krwi w kończynach sprzyja rozciąganiu ścian naczyń żylnych. Jeżeli ściany te są podatne na rozszerzenia, co uwarunkowane jest genetycznie, to w konsekwencji powstają żylaki. Dotychczasowe metody ich eliminacji nie zawsze dają pożądane rezultaty. Operacyjne leczenie żylaków przy rozwiniętej niewydolności żylnej nierzadko jest koniecznością. Zabieg wiąże się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem, najczęściej epiduralnym (dokręgosłupowym), gojeniem i rehabilitacją. Drobne rozszerzone naczynka na nogach były dotychczas usuwane metodą obliteracji, czyli wstrzykiwania do zmienionych naczyń środka farmakologicznego powodującego wystąpienie stanu zapalnego i zarośnięcie. Jest to metoda inwazyjna niosąca za sobą pewien stopień ryzyka. Obliteracja jest bolesna, a gojenie czasem trwa kilka miesięcy.

    Najnowszy laser Nd:Yag VascuLight umożliwia bezoperacyjne zamykanie niechcianych naczynek na nogach – nawet o średnicy 3 mm. Zamknięte naczynko ulega resorpcji, czyli wchłonięciu i po pewnym czasie znika. Ważne jest to, że skóry nie trzeba nacinać, ani nakłuwać – po zabiegu nie pozostają więc blizny, nie ma ryzyka zakażenia żółtaczką czy HIV. Ta bezinwzyjna metoda daje bardzo dobre efekty kosmetyczne i lecznicze.

     

    Jakie rodzaje żyłek na nogach mogą być leczone laserem?

    Żylaki i rozszerzone większe naczynia żylne widoczne w postaci głębokich sinych albo niebieskich żyłek wymagają leczenia promieniami lasera wchodzącymi nawet na głebokość 5 mm. Takie zadanie spełnia jedynie laser neodymowo-yagowy VascuLight. Powierzchowne drobne naczynka, zwane często „pajączkami” zamyka się za pomocą systemu IPL, który wchodzi w skład aparatu VascuLight. W chwili obecnej większość rozszerzonych naczynek na nogach może być poddanych efektywnej terapii laserowej.

    W jaki sposób laser potrafi bezinwazyjnie zamykać naczynia krwionośne?

    Lasery wykorzystują zjawisko fotokoagulacji i selektywnej fototermolizy. Światło lasera o określonej długości fali (w przypadku Nd:Yag jest to 1064 nm) przechodzi przez skórę nie uszkadzając jej i w sposób wybiórczy w zetknięciu z barwnikiem krwi -hemoglobiną zamienia się w ciepło powodując obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Nie są uszkadzane inne struktury i tkanki, nie pozostają więc blizny. Niektóre zmiany żylne na kończynach wymagają kilku naświetleń w ciągu kilku miesięcy. Zależy to w dużej mierze od kalibru naczyń, ich gęstości i głębokości. Skoagulowane, czyli zamknięte naczynie jest już zniszczone na zawsze. Potrzeba jedynie czasu, żeby uległo resorpcji, czyli naturalnemu wchłonięciu przez organizm.

     

    Wskazania i przeciwwskazania:

    Zamykanie naczyń na nogach jest leczeniem objawowym. Wprawdzie trwale zamyka naczynia, ale nie zapobiega rozszerzaniu nowych. W sprawie profilaktyki i ewentualnego leczenia wspomagającego oraz poważniejszych schorzeń układu naczynioiwego prosimy skonsultować się z naszym specjalista angiologiem – chirurgiem naczyniowym. Nie ma ogólnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, natomiast skóra nie powinna być opalona.

     

    Opis zabiegu:

    Powierzchnię skóry pokrywa się żelem, następnie przesuwając głowicę wzdłuż naczynia naświetla się je na całej długości. Energia świetlna w zetknięciu z hemoglobiną zamienia się w ciepło powodując obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Podczas zabiegu odczuwa się pieczenie, czasami lekki ból, jakby strzelenie gumką w skórę, a później uczucie ciepła w miejscu działania lasera. Po zakończeniu naświetlania skórę chłodzi się. Zabieg jest bardzo skuteczny, ponieważ do określonego kalibru naczyń stosuje się odpowiednia moc. . Nad bezpieczeństwem zabiegu czuwa doświadczony lekarz oraz komputer, który precyzyjnie dawkuje energię lasera. Oczy chronione są specjalnymi okularami. Aby osiągnąć dobry efekt trzeba zamknąć naczynka na całym obszarze dookoła, gdyż są one wszystkie połączone w jedna sieć. W niektórych przypadkach przy naczynkach grubszych o średnicy 3-4mm lub, gdy sieć jest bardzo gęsta zabieg trzeba w tym samym obszarze powtórzyć.

     

    Po zabiegu:

    Po laserowym zamykaniu naczyń nie trzeba przerywać pracy, można normalnie funkcjonować i powrócić do codziennych zajęć. normalnie chodzić, myć się, używać kosmetyków. Przez 4 dni zalecamy żeby nie korzystać z sauny i siłowni.

    Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk dookoła naczynia, które ustępują po kilku godzinach. Prawie zawsze przez kilka tygodni naczynie jest ciemniejsze niż przed zabiegiem, a później stopniowo jaśnieje aż to całkowitej resorpcji. Okres ten może trwać kilka miesięcy. W przypadku grubszych naczyń można wyczuwać przy dotyku zgrubienie, które z czasem znika.

    Umów się na zabieg

    Zostaw Swoje Dane a nasza Recepcja odezwie się do Ciebie!
    Centrum Terapii Laserowej

    Wrocław, Komuny Paryskiej nr 56
    (róg Pułaskiego)
    rejestracja:

    502 475 502
    71 330 31 13
    71 330 31 11

    e-mail:ctl@laser.wroc.pl

      *Pola obowiązkowe