Lato jest najlepszym okresem na nadanie naszej skórze złoto-brązowego odcienia, który uwielbia wiele kobiet. Podczas opalania czyha jednak na nas wiele zagrożeń – nadmierne korzystanie ze słońca zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.
Najgroźniejszym z nich jest czerniak złośliwy, każdego roku zmaga się z nim coraz więcej osób. Statystyki wskazują jak groźne są jego skutki – średnio trzy z czterech osób, zmagających się z nowotworem złośliwym, umiera właśnie z powodu czerniaka. Wynika to głównie z jego dużej skłonności do tworzenia przerzutów.
Obserwuj swoje ciało
Warto od czasu do czasu przeprowadzić samobadanie skóry, zgodnie ze schematem ABCDE. Każda z liter odnosi się do danych cech znamienia w języku angielskim. Jeśli zauważysz przynajmniej jedną z poniżej wymienionych zmian wokół znamienia , zgłoś się do lekarza. Może to bowiem oznaczać ryzyko przybrania przez nie złośliwej formy. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę?
A (ang. asymmetry) jak asymetria – sprawdź czy znamię, które było okrągłe lub owalne nie zmienia swojego kształtu i nie staje się asymetryczne;
B (ang. border irregularity), czyli nieregularny brzeg znamienia, np. postrzępiony;
C (ang. colour change) – zmiana koloru znamienia oraz jego wielobarwność;
D (ang. diameter) – średnica – jeśli znamię staje się coraz większe, a jego średnica jest większa niż 5 mm, zgłoś się do dermatologa, aby sprawdził czy nie ma powodów do niepokoju;
E (ang. elevated or enlarged) – uniesienie lub powiększenie się znamienia.
Niepokojące mogą okazać się też inne objawy, jak ból, świąd czy nawet krwawienie znamienia. Szczególnie dokładnie powinny obserwować swoją skórę osoby, u których w rodzinie występował czerniak oraz te z licznymi znamionami na ciele.
Badaj się regularnie
Jeśli zauważysz nawet najmniejsze zmiany lub po prostu obawiasz się, że możesz zachorować, zgłoś się do lekarza na wstępną diagnostykę oraz na dermatoskopię. Dermatoskopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, podczas którego lekarz ogląda znamiona przy użyciu dermatoskopu. Dermatoskop bowiem umożliwia odpowiednie powiększenie obrazu, przez co lekarz może precyzyjnie sprawdzić badane miejsce. Badanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka, może być wielokrotnie powtarzane i, co najważniejsze, może nawet uratować życie pacjenta.
Jeśli lekarz potwierdzi twoje obawy i gdy według niego konieczne będzie zapobieganie wystąpieniu czerniaka, z pewnością zaleci chirurgiczne wycięcie zmiany. Usunięcie znamienia nie musi oznaczać najgorszego – pamiętaj, że lekarz może zalecić wycięcie znamienia, aby zapobiec groźnym zmianom.